Słownik techniczny

Z Tematy z wędkowaniem-encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Powrót do strony głównej

Agrafka[edytuj]

Agrafka.jpg

Agrafka rodzaj zapinki wykonanej z drutu, której jeden koniec zahacza się za zagięcie znajdujące się na drugim końcu. Służy do szybkiego łączenia dwóch elementów tkaniny lub, w przypadku agrafki wędkarskiej, sztucznej przynęty z żyłką.
Błystka[edytuj]

To sztuczna przynęta wędkarska na ryby drapieżne, potocznie nazywana blachą, od materiału, z jakiego jest zrobiona. Obecnie jednak wytwarza się je także z innych materiałów (np. muszli małży). Wyróżniamy kilka rodzajów błystek, w zależności od wykonania.

Błystka obrotowa[edytuj]

Blystka500.jpg

- błystki obrotowe (obrotówki) - składają się z drutu, na którym osadzony jest korpus, koraliki łożyskujące strzemiączko, na którym znajduje się obracający się podczas ściągania, wyprofilowane skrzydełko. To, jak szeroko obracać się będzie skrzydełko zależy od jego ciężaru, kształtu i od tego, jak mocno jest wyprofilowane. Drut z obu stron zakończony jest oczkami - tylne służy do założenia kotwiczki, drugie zaś do umocowania żyłki.Błystka wahadłowa[edytuj]

Blystkawahadlowa.jpg

Błystka wahadłowa - sztuczna przynęta wykonana ze specjalnie ukształtowanego kawałka blachy. Ciągnięta w wodzie wabi drapieżne ryby błyszczącą powierzchnią oraz falującym ruchem.

Broda[edytuj]

Broda z plecionki.jpg

Broda - wielokrotne splatanie się żyłki w trakcie wyrzutu przynęty przy użyciu kołowrotka, najczęściej przyczyna powstania "brody" jest niestaranne nawiniecie żyłki na szpule.
Echosonda[edytuj]

Ehosonda.jpg

Echosonda - urządzenie elektroniczne montowane przeważnie na łodzi, czasem w postaci przenośnej, pozwalające odczytać głębokość wody, a niekiedy odkryć ławice ryb lub nawet pojedyncze sztuki.


Feeder[edytuj]

Feeder -metoda stosowana w wędkarstwie. Polega na zastosowaniu koszyczka zanętowego i drgającej szczytówki. Zamiast drgającej szczytówki można zastosować specjalne bombki, które zawiesza się na żyłkę i po podciągnięciu przynęty przez rybę bombka idzie do góry. Można też stosować sygnalizator brań. Żyłkę wkłada się w specjalne miejsce, podczas brania sygnalizator wydaje dźwięk oraz świeci, niektóre posiadają kilkadziesiąt różnych tonów, a inne pamięć ostatniego brania. Do tej metody wędkowanie wykorzystywane są specjalistyczne wędziska długości od 3,30 metra do 3,90 metra w zależności od upodobań wędkującego.


Górka podwodna[edytuj]

Górka podwodna- wybrzuszenie dna, bogato pokryte roślinnością, bardzo często jest to miejsce doskonałego połowu.

Haczyk[edytuj]

Haczyk.jpg

Haczyk - jedna z podstawowych części zestawu wędkarskiego. Jest to element, na którym mocuje się przynęty, oraz dzięki któremu możliwy jest hol ryby. Występują różne typy haczyków : zarówno pod względem wyglądu, rozmiaru, materiału użytego do produkcji, oraz innych cech. Haczyk jest zazwyczaj umocowany do żyłki lub plecionki. Jednym z największych producentów haczyków na świecie, jest norweska firma Mustad.

Dawniej haczyki wytwarzano z kości oraz drewna. Obecnie są wytwarzane ze stali. Czasami spotyka się haczyki pokrywane srebrem lub złotem. Prawdopodobnie już Homo sapiens fossilis używał haczyków do zdobywania pożywienia.

Niektóre gatunki ryb (Nerka, Pirania, Belona, Makrela) można złapać bez używania przynęty. Prawdopodobnie przyciąga je błysk haczyka, mogący wyglądać jak małe rybki. Przynęta używana do wabienia ryb poprzez błysk, to błystka.

Kołowrotek[edytuj]

Kolowrotek.jpg

Kołowrotek - jedna z ważniejszych części składowych zestawu wędkarskiego. Pozwala on m.in. na pokonywanie oporu ryby, a ponadto ze względu na duży zapas nawiniętej żyłki na zarzucanie przynęty na znaczne odległości, niezależnie od długości wędziska. Współczesne kołowrotki, a istnieje ich spory asortyment, dzielą się na dwie zasadnicze odmiany: kołowrotki o szpuli obrotowej i kołowrotki o szpuli stałej.
Spinning[edytuj]

Spinning - metoda sportowego połowu ryb na wędkę przy użyciu wędki, kołowrotka i sztucznej przynęty polegająca na naprzemiennym zarzucaniu jej i ściąganiu za pomocą kołowrotka. Wędkarz wykonuje także wabiące ruchy wędziskiem tak, aby ruch przynęty jak najbardziej przypominał ruch chorej, przestraszonej rybki. Metoda spinningowa służy przede wszystkim do połowu ryb drapieżnych.


Spławik[edytuj]

Splawik.jpg

Spławik - kawałek materiału (najczęściej drewna bądź tworzywa sztucznego) pływającego na powierzchni wody, służący do sygnalizowania pochwycenia przynęty przez rybę (czyli potocznie mówiąc do sygnalizacji brań). Jest używany w wędkarstwie spławikowym. Spławiki mogą posiadać różne kształty, od pękatych i grubych, po cienkie i smukłe. Stosowanie danego typu spławika określone jest przez typ łowiska (woda stojąca, płynąca, od szybkości prądu, głębokości łowienia, itp.).

Istnieją różne modele spławików:

- do połowu batem lub tyczką (tzw. wyczynowy), jest to zazwyczaj spławik stały z kilem i antenką

  • waggler
  • spławik przelotowy
  • spławik bez antenki
  • spławik do gruntowania łowiska


Stoper[edytuj]

Stoper.jpg

Stoper - gumka lub śrucina zakładana na żyłkę za spławikiem przelotowym służąca do regulowania głębokości opadania przynęty.Sznur muchowy[edytuj]

Sznurmuchowy.jpg

Sznur muchowy - rodzaj linki używanej przez wędkarza w wędkarstwie służącej do połowu ryb metodą muchową. Linka ta jest częścią zastawu wędkarskiego. Połów ryb takimi sznurami odbywa się specjalną techniką pozwalającą na wykonanie okrężnych ruchów wędką w celu rozmachu, następnie wyrzutu w odpowiednie miejsce i tzw. holowanie zestawu.

Mucha[edytuj]

Mucha1.jpg

Mucha wędkarska jest to sztuczna przynęta wędkarska. Sztuczne muchy zwane też muszkami imitują rozmaite zwierzęta, takie jak owady wodne, na różnych etapach rozwoju .
Muchy dzieli się na:

  • Suche
  • Mokre
  • Streamer


Mormyszka[edytuj]

Mormyszkarg.jpg

Mormyszka - sztuczna przynęta do połowów pod lodem, naśladująca pierwotnie kiełża, obecnie w wielu fantazyjnych kształtach. Mormyszka wykonana jest z ołowiu lub cięższego wolframu z wtopionym na stałe haczykiem i przelotowym otworem służącym do mocowania mormyszki do żyłki.

--RG (dyskusja) 20:27, 19 sie 2014 (CEST)