Rzeka Głomia

Z Tematy z wędkowaniem-encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ksiazka1-rb100.jpg
Jeśli znajdziesz jakąkolwiek lukę, którą jesteś w stanie zapełnić, kliknij po prostu zakładkę "Edytuj" na górze strony. Nie musisz się rejestrować, nie musisz podawać żadnych danych personalnych. Będziemy wdzięczni za każdy, choćby najmniejszy wkład w tworzenie strony encyklopedii.

Powrót do spisu rzek


Rzeka Głomia[edytuj]

Rzeka Głomia
250px
Glomia w Skórce
Lokalizacja Europa
22x20px Polska
Źródło źródeła koło wsi Głomsk
Ujście do Rzeki Gwdy
we wsi Dobrzyca
73 m n.p.m.
Długość 59 km
Powierzchnia zlewni 570 km²
Największe dopływy Kocunia,Strużnica
Rzeki

Głomia (nim. Glumia) – rzeka w północno-zachodniej Polsce, lewy dopływ Gwdy o długości 51,8 km i powierzchni dorzecza 570 km².
Rzeka wypływa ze źródeł koło wsi Głomsk, płynie przez Jezioro Głomskie oraz miejskie w Złotowie a do Gwdy uchodzi we wsi Dobrzyca .
Fragment rzeki od Złotowa do Krajenki biegnie wśród pól i łąk, lecz niezwykłego uroku dodają mu bujnie zadrzewione i zakrzewione, na przeważającej długość, brzegi.
W przeszłości Głomia napędzała liczne młyny, których budynki dobrze zachowały się między innymi w Błękwidzie i Krajence, Skórce oraz Dobrzycy .
Głomia niegdyś obfitująca w ryby wielu gatunków dziś jest już tylko wspomnieniem. Rzeka w latach 90-tych została zatruta środkami chemicznymi co spowodowało niemalże całkowite wyginięcie ryb. Na dzień dzisiejszy rzeka bardzo powoli zaczyna się odradzać .
Rzeka Głomia przepływa obok miejscowości: Głomsk, Stawnica, Złotów, Krajenka, Żeleźnica, Dolnik, Skórka, Dobrzyca .

Galeria zdjęć rzeki[edytuj]


Powrót do spisu rzek
--RG (dyskusja) 11:22, 28 cze 2014 (CEST)