Muchowa

Z Tematy z wędkowaniem-encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ksiazka1-rb100.jpg
Jeśli posiadasz wiedzę na ten temat, którą jesteś w stanie zapełnić, kliknij po prostu zakładkę "Edytuj" na górze strony. Będziemy wdzięczni za każdy, choćby najmniejszy wkład w tworzenie strony encyklopedii.

Powrót do metod połowu

Qwebrg.jpgDarmowy qWeb Segregator Stron
Dodaj wpis do kataloguMuchowa[edytuj]

Wedka-muchowarg.jpg
Muszkarg.jpg

Metoda uważana za szczyt wędkarskiego wykwitu i chyba słusznie. Nadaje się do łowienia wszystkich ryb żywiących się owadami w różnych stadiach rozwojowych ( larwa, poczwarka, imago), a to oznacza, że do wszystkich praktycznie ryb w ogóle. Tradycja przypisała łowienie na muchę pstrąga i lipienia.


Połów ryb na muchę wymaga specjalistycznego sprzętu. Odrębnie budowanych wędzisk o innych parametrach. Całkiem innych kołowrotków i całkiem innej konstrukcji linki, pełniącej dodatkowo rolę obciążenia. Znacznie cięższa od delikatnej, leciutkiej imitacji muchy.


Muszkarz, posługuje się wędką muchową zaopatrzoną w kołowrotek szpuli obrotowej oraz jednym z trzech rodzajów specjalnej linki nazywanej także sznurem. Rodzaje linek muchowych to pływająca, tonąca oraz pośrednia (która może pełnić funkcję; pływającej lub powoli tonącej, w zależności od techniki prowadzenia sznura. Do sznura, dowiązany jest przypon składający się ze związanych ze sobą kilku odcinków coraz cieńszych żyłek, na końcu którego wiąże się sztuczną przynętę.


Sztuczna przynęta to na ogół imitacja owada, zwana muszką. Sporządzona przez uwiązanie na haczyku kombinacji piór, nici i innych materiałów. W wędkarstwie muchowym zwykle nie stosuje się obciążenia, choć ciężar muszki rzadko przekracza ułamek grama. Wędkarz zarzuca muszkę wykorzystując ciężar i bezwładność sznura oraz sprężystość wędziska.

--Ryszard Gołębiowski (dyskusja) 21:11, 25 kwi 2014 (CEST)
Powrót do metod połowu