Karta wędkarska

Z Tematy z wędkowaniem-encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Powrót do przepisów


Karta wędkarska[edytuj]

Kartawedkarskarg.jpg

Amatorski połów ryb w Polce regulują dwie ustawy – w wodach śródlądowych ustawa o rybactwie śródlądowym, a w wodach morskich ustawa o rybołówstwie morskim. Te akty prawne, wraz z wydawanymi w formie ministerialnych rozporządzeń przepisami wykonawczymi, są podstawą dla wszystkich przepisów dotyczących wędkarstwa.

Aby łowić na polskich wodach, konieczna jest karta wędkarska. Jest to dokument ważny dożywotnio, wydawany dorosłym i młodzieży od lat 14 przez właściwe dla miejsca zamieszkania starostwo powiatowe. Aby go otrzymać, należy zdać egzamin z przepisów dotyczących wędkowania.SEO Katalog Firm

Zrzutseo-katalog-firm.jpg
Darmowy SEO Katalog Firm
Dodaj wpis do katalogu

Prawo do egzaminowania ma Polski Związek Wędkarski. Za egzamin są pobierane opłaty (ok. 10 zł lub bezpłatnie), które zdający wnosi w Kole PZW, w którym przeprowadzany jest egzamin. W Kole PZW dowiemy się również jakie są podstawowe opłaty członkowskie oraz za wędkowanie w danym okręgu. Po zdanym egzaminie kartę odbiera się w wydziale ochrony środowiska właściwego starostwa powiatowego (obecny koszt 10 zł).

Tu możesz sprawdzić swoją wiedzę.

Z obowiązku posiadania karty są zwolnione osoby, które nie ukończyły 14 lat (z tym, że mogą one łowić wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, która taką kartę posiada), cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce (jeżeli wykupili licencję na wędkowanie).
Przepisy prawne[edytuj]

Ustawa o rybactwie śródlądowym

--Ryszard Gołębiowski (dyskusja) 11:14, 20 maj 2014 (CEST)