Ciekawostki

Z Tematy z wędkowaniem-encyklopedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ksiazka1-rb100.jpg
Jeśli znajdziesz jakąkolwiek lukę, którą jesteś w stanie zapełnić, kliknij po prostu zakładkę "Edytuj" na górze strony. Nie musisz się rejestrować, nie musisz podawać żadnych danych personalnych. Będziemy wdzięczni za każdy, choćby najmniejszy wkład w tworzenie strony encyklopedii.

Powrót do strony głównej


Ciekawostki wędkarskie

Słuch u ryb[edytuj]

Układ nerwowy

Ryby, w odróżnieniu od ssaków, nie posiadają ucha zewnętrznego. Mają natomiast ucho wewnętrzne umiejscowione w głowie, które pełni również rolę narządu równowagi pozwalającego zachować właściwą pozycję ciała w czasie wykonywania skrętów. Zdolność odbierania dźwięków jest u wielu gatunków ryb wzmocniona przez pęcherz pławny i aparat Webera. Aparat Webera to kostki, które łączą pęcherz pławny ryb z uchem wewnętrznym. Drgania wody i fale dźwiękowe, odbierane przez ciało ryby, są przekazywane do pęcherza pławnego i dalej do ucha.

Tarło łososia[edytuj]

Łosoś

Łososie przychodzą na świat w rzekach, skąd następnie wędrują do morza by tam dorastać. Jako dorosłe już ryby wracają do tych samych rzek, z których pochodzą, by tam złożyć ikrę. Przemierzają w ten sposób w ciągu życia wiele tysięcy kilometrów. Niestety ich pierwsze tarło jest ostatnim zarazem - po nim giną.Największa najmniejsza[edytuj]

Pandaka

Największą rybą na świecie jest rekin wielorybi, który osiąga do 16 metrów długości oraz ciężar do 11 tys. kg (11 ton). Interesujące jest, że jego pokarmem jest plankton, który odcedza za pomocą specjalnych wyrostków filtracyjnych. Natomiast najmniejszą rybą, a zarazem kręgowcem na ziemi jest babka filipińska (pandaka), która dorasta zaledwie do 14 mm.Tarło karpia[edytuj]

Pandaka

Karp nie odbywa w Polsce tarła naturalnego i rozmnażany jest sztucznie. Jego powszechna obecność w wodach zarówno zamkniętych jak i rzekach jest wynikiem zarybiania. Wyjątek stanowi sazan, rzeczna odmiana dzikiego karpia który rozmnaża się naturalnie.


Barbie na ryby[edytuj]

Włosy Barbie

Rosyjscy wędkarze masowo wykupują produkowane w Chinach lalki Barbie. Zdaniem wędkarzy, blond włosy Barbie bardzo dobrze nadają się do "chwościków", jakimi stroi się kotwice sztucznych przynęt, a także do produkcji sztucznych much. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy nie sprawdzali skuteczności lalek amerykańskich, ze względu na ich cenę. Ciekawe, czy tylko na blondynki są brania ?
Sandacz[edytuj]

Badania przeprowadzone przez departament rybołówstwa Dakoty Północnej dowodzą, że każdego roku sandacze z Missouri River pokonują średnio 43 mile w dół i w górę rzeki. Około 16% sandaczy pokonuje jednak więcej niż 100 mil. Jeden z sandaczy-rekordzistów przepłynął w ciągu roku aż 203 mile.
Węch ryb w wodzie[edytuj]

Plik:Anguilla anguilla.jpg
Węgorz europejski

Najlepszy węch ma europejski słodkowodny węgorz, który potrafi rozróżnić około 3 bilionów różnorodnych związków chemicznych występujących w wodzie. Zdolność ta umożliwia wędrującemu węgorzowi pokonywanie tysięcy kilometrów przez Ocean Atlantycki do rodzimego obszaru - Morza Sargassowego, aby tam złożyć ikrę. Inne ryby mogą rozpoznawać woń wydzieliny skóry drapieżnika na długo przed tym, zanim znajdzie się on w ich pobliżu. Również niektóre ssaki mają wyjątkowo silny węch, np. niedźwiedź polarny potrafi wyczuć padłą fokę z odległości 20 km.--Ryszard Gołębiowski (dyskusja) 10:20, 15 cze 2014 (CEST)